Početna strana > Hronika > Revizorski izveštaj ukazuje na zloupotrebe javnih nabavki
Hronika

Revizorski izveštaj ukazuje na zloupotrebe javnih nabavki

PDF Štampa El. pošta
utorak, 01. decembar 2009.

Iako Srbija ima poboljšan zakon u oblasti javnih nabavki, prvi revizorski izveštaj pokazao je da ga ne poštuje ni država. Naime, 14 ministarstava obuhvaćenih izveštajem državnog revizora, osim što krši Zakon o javnim nabavkama, nema ni internu kontrolu.

U prvoj polovini 2009. godine u oblasti javnih nabavki, zaključeno je više od 42.000 ugovora, čija je ukupna vrednost gotovo 80 milijardi dinara. 

Neretko pod izgovorom hitno, ili bez objavljivanja javnog poziva nabavke se održe u tzv. pregovaračkom postupku, što je jedan od najčešćih izvora korupcije i kršenja zakona u toj oblasti, kažu stručnjaci.

Nepravilnosti, međutim, ima u svim fazama - i pre i za vreme i po okončanju nabavke. Počevši od uputstva kako sačiniti ponudu, uslova, do na primer tehničke specifikacije.

"To su situacije u kojima je naručilac preslikavao karakteristike opreme određenih ponuđača, uslovljavanje da više delova opreme bude od istog proizvođača, iako to nije potrebno, pozivanje na određenu robnu marku što je izričito zabranjeno, takođe je način na koji dolazi do ozbiljnih neregularnosti u postupcima javnih nabavki", rekao je Saša Varinac iz Uprave za javne nabavke.

Sankcije u ovoj oblasti gotovo da ne postoje. Podaci Transparentnosti Srbije pokazuju da je u prethodnih nekoliko godina u celoj Srbiji izrečeno oko 20 kazni, zbog kršenja zakona iz oblasti finansija. Jedan od vidova zloupotreba zakona o javnim nabavkama su i tzv. poverljive nabavke, za koje bi morala da važi posebna provera.

"I dalje su na snazi uredbe zaostale iz ranijeg sistema, uredbe koje regulišu nabavke vojske, policije, Bezbednosno-informativne agencije, što ih dovodi u situaciju da nisu usklađene sa zakonom, a to je ozbiljan problem", rekao je Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbije.

Osim zloupotreba Zakona o javnim nabavkama, izveštaj državnog revizora pokazao je da u ministarstvima ne funkcioniše interna kontrola. Neka ministarstva se nisu složila s tim tvrdnjama, pa su uložila žalbe.

Stručnjaci smatraju da je najbitnije da je izveštaj revizora konačno objavljen, da on sada preduzme dalje korake za koje je ovlašćen, ali da to isto uradi i Skupština Srbije.

"Verujem da će budžetski korisnici početi da se ponašaju onako kako treba, obzirom da će Državna revizorska institucija sve više i ozbiljnije biti osposobljena da radi svoj posao", rekao je Slobodan Ilić iz Ministarstva finansija.

Manje zloupotreba, bolje rezultate i veću transparentnost, pomogla bi obuka kadra koji bi trebalo da radi u oblasti javnih nabavki. Iz Uprave za javne nabavke izračunali su da je neophodno da bude obučeno do 6.000 ljudi.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner